kofalk skrev:XP maskinen din er formatert med NTFS filformat, noe win98 ikke klarer å lese fra (FAT32), lag en partisjon på xpmaskinen og formater denne som fat32, så går ting enklere 
Det er riktig at win98 ikke klarer å lese NTFS, men det er overhodet ikke relevant for problemet. Maskinene snakker TCP/IP seg imellom, og dersom man på XP-maskina setter opp sharing av en katalog, fungerer dette helt greit, uavhengig av om man kjører FAT eller NTFS... Det er kun dersom en win98-maskin direkte skal lese fra partisjonen at filsystemet er av interesse, men i dette tilfellet er det XP som foretar all lesing/skriving til eventuelle NTFS-partisjoner, ikke 98.
KORT VERSJON: Hold deg til NTFS på XP-maskinen, det er et langt bedre filsystem.
Problemet ditt bunner nok i en av to: Manglende TCP/IP kommunikasjon mellom maskinene, eller autentiseringsproblemer mellom maskinene (typisk XP som ikke liker trynet på bruker 98 prøver å akksessere sharingene som...)
Sjekkliste:
1. Sett opp fast IP på begge maskinene, f.eks 10.0.0.2 og 10.0.0.3, dersom du ikke allerede har gjort dette. Netmask blir i såfall 255.255.255.0
2. Reboot begge...
3. Åpne kommandolinje på hver av maskinene, og kjør "ping <den andre maskinens addresse>"
4. Dersom dette funker, er hvertfall protokollen oppe og går skikkelig. Dersom du får fullt av "request timed out" eller lignende, er det er problem på protokollnivå, eller fysisk på nettet (f.eks kabelen)
5. Share opp en katalog på 98-maskina, og forsikre deg om at alle har fulle rettigheter til den
6. Prøv å akksessere denne fra XP... Om nødvendig, hiv opp et explorer-vindu og skriv inn addressen til sharingen direkte, f.eks \\addressen til 98-maskina\share_navn
(\\10.0.0.2\min_katalog)
Det hender ofte at network neighbourhood ikke funker selv om akkurat det sharen du har laget er i orden.
Vel dette er en start... Ikke bøll med partisjonene dine hvertfall, det skulle være fullstendig unødvendig.
