TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • Hvor mye trykk kan du ta ut av ct20b turboen??

  • Teknisk diskusjon / spørsmÃ¥l rundt MR2
Teknisk diskusjon / spørsmål rundt MR2
 #131767  av AeZ_
 
Noen som vet hvor stort trykk en kan kjøre på med Ct20b turboen?? Leste at den er god for opptil 400hk.
Er det såpass at jeg har noen mulighet for å få såpass i bilen min ved å sette i den (les hva som er gjort med bilen min på min profil) og slenge i en større bensinpumpe i tilegg ? Snakker seff om motor hk og ikke bakhjul...
Sist redigert av AeZ_ den 17 sep 2005 10:35, redigert 1 gang totalt.

 #131769  av Master
 
ca 20 psi sier dem over dammen hvertfall. Da leverer den oppmot 300 hester på bakhjula med de rette modifikasjonene (bensin, ic, motorstyring osv).

En oppgradert CT26 vil kunne levere mer top hk, mens ct20b bygger opp turbotrykket raskere.

edit: tror ikke du vil merke stor forskjell på å gå fra den turboen du har nå til en ct20b... CT20b er ikke en 400hp turbo. Få rett bensinstyring/mapping så vil du nok merke STOR forskjell..
Sist redigert av Master den 16 sep 2005 21:16, redigert 1 gang totalt.

 #131771  av AeZ_
 
oi, visste jeg ikke. Jeg har en oppgradert vanlig ct26 i nå, mener du at jeg ikke vil merke det så mye? Untatt at trykket kommer tidligere?

 #131772  av AeZ_
 
noen bensin pumper å anbefalle??

 #131776  av Master
 
Bensinpumpe: walbro 255.

Men, du har en oppgradert ct26 turbo. Men ingen bensinmodifikasjoner? Kan tenke meg at den turboen din bruker lengre tid på å bygge opp turbotrykk enn den originale ct26, men da den først begynner å levere trykk er den vel god for ca 300 hester. Hvis det er en god ct26 oppgradering du har. Altså på lik linje med ct20b. Men hvis du ikke har noen rett bensinstyring til dette vil du få en treg turbo som ikke får rett blanding når den leverer trykk.

Correct me if I'm wrong.

 #131794  av CelicaTurbo
 
aez: med ref til forumets regler ( http://www.ts-ogn.no/phpBB2/viewtopic.php?p=98709#98709 ) vær snill å skrive et skikkelig emnefelt som beskriver innholdet i diskusjonen du starter. Rediger din første post ved å trykke "endre" og skriv noe fornuftig.

ellers, ct20b spinner opp mye fortere, og er noe mer åpent på turtall.. men om du vinner noe spesiellt med effekt i forhold til en oppgradert ct26 spørs, det kommer litt ann på hva som er gjort under oppgraderingen, det er en god mulighet for at du taper effekt for en ct20b er bare en mild oppgradering i en standard bil. Ellers, jeg tviler på at noen klarer å hente 400hk ut fra den turboen, så langt jeg kjenner er rekorden 325-330hk på hjulene i en MR2 i USA, men denne motoren var også ganske komplett bygget for å puste mye bedre på høyere turtall, bl.a. med aggresive kammer og justering av disse, og med luft på høyt turtall gir høyere toppeffekt ;) Det betyr altså ganske mye penger lagt i motoren før en ct20b kan levere noe slikt ;)

 #131811  av Master
 
ville holdt meg til den oppgraderte ct26'en foreløpig og heller investert i ordentlig bensin/bensinstyring til dette :P

Til du får råd til et større turbokit som er beregnet for å levere 400 hp. ;)

 #131812  av Larsen
 
veldig kjipt å miste bensintrykket da. Nå med større turbo så vil jo dysene gå med større puls bredde(duty cycle). Faller trykket da så vil jo motoren gå magert og du får detonasjon! Ville kanskje sjekket om puls bredde nærmet seg 100%.

Nesten det samme som har skjedd med 4age toppen min og. Trimmet den, kjørt den magert og brent ventilene. kjipt :(

 #131821  av AeZ_
 
Master skrev:ville holdt meg til den oppgraderte ct26'en foreløpig og heller investert i ordentlig bensin/bensinstyring til dette :P

Til du får råd til et større turbokit som er beregnet for å levere 400 hp. ;)
Hehe. Eneste er at jeg har en ct20B liggende som er helt ny. Frister veldig å få på den ;)

Fant forresten dette på nettet:
http://www.supras.com/pipermail/supras_ ... 04948.html

 #131829  av CelicaTurbo
 
har aldri hørt om å oppnå 400hk før og mener fremdeles at det trenger mye jobb med motoren, men 300hk er fullt oppnåelig med turboen uten spesiellt mye jobb med motor (derimot med motorstyring). Det er jo mulig at det kan la seg gjøre med såpass effekt, 330hk på hjulene er jo ikke så langt unna 400hk i motor men det gjenstår fremdeles en del effekt som kan være vanskelig å hente når du strekker den turboen såpass langt. Det er mulig at den posten egentlig refererer til en oppgradert ct20b, som muligens kan klare det om resten av motoren er bygget totalt om. Som de andre sier er nok verdien av motorstyring mer lønnsomt for deg når det gjelder økning av effekt, men ct20b er virkelig fin på spool: Kennethx har demonstrert at hans ct20b med grov eksos er i stand til å levere 1.0 bar trykk bare ved å ruse motoren.. prøv det på en ct26 ;) Før når jeg hadde ct26 husker jeg at når jeg kom mot en oppoverbakke i 80-sone, 5. gir måtte jeg først gi litt ekstra gass i bunnen av bakken til turboen begynte å lade (så trykkmåleren parkerte på 0-merket en periode før det steg videre) før jeg deretter måtte slappe mer av på gasspådraget når turboen gjorde mer jobb av seg.. med ct20b er det en saga blott ihvertfall, nålen går rett opp forbi 0-merket selv ved ganske forsiktig gass ved turtall godt under 2000 :D

 #131838  av TheStig
 
de snakker mye om ct27 turboen i england... Noen erfaring med den ?

 #131844  av cs2451
 
TheStig skrev:de snakker mye om ct27 turboen i england... Noen erfaring med den ?
http://www.atsracing.net/CT27.htm

 #131849  av CelicaTurbo
 
ct27 er vel egentlig et begrep som et amerikansk firma kom opp med når de utviklet en ny oppgradert ct26 for et års tid siden,. husker ikke navnet med det er et av de store firmaene som frontes på http://www.mr2oc.com og de hemmeligholder metodene de bruker ved oppgradering men det innebærer maskinering av turbinhus ihvertfall. Ellers så har britiske firmaer i mange år vært i stand til å produsere turboer som er god for like mye effekt, eller kanskje mer, enn ct27, mens amerikanske selskaper har hengt langt etter på dette området. Så klart var det ingen på http://www.mr2oc.com som trodde noe på at turboene fra britiske selskaper var så gode som dynoresultatene viste, og det kom alle mulige slags bortforklaringer på hva som var tilfellet, intill dette amerikanske selskapet fant hemmeligheten og selv viste at det var mulig å få til på amerikanske jord.. de kalte da turboen sin for ct27 og siden har det blitt et begrep for også andre effektive oppgraderte ct26-turboer. Man kan nok kalle 2fastgt4's turbo for en ct27 selv om det egentlig er et varemerke (uregistrert antar jeg) for dette amerikanske selskapet. Det inntrykket jeg har fått av resultatene fra denne ct27 turboen er at den øker turbolag ganske lite i forhold til ct26, mens den leverer effekt tilsvarende ct20b eller en liten tanke høyere. Ser du på http://www.mr2oc.com er det ganske mange diskusjoner med dynoresultater av denne turboen. Den leveres i to grader trim, men det ser ut til at trimmen har lite å si på toppeffekt mens det har litt å si på turbolag'en.. Det finnes bedre alternativer; når ST205-gutta i England oppgraderer turbo er det mange som sender inn sin ct20b til oppgradering og får da tilbake en slags ct26-ct20b-hybrid, hvor det bl.a er en stålaksling istedenfor keramisk slik at den tåler en del høyere trykk, samt en del maskinering av turbinhus og helt sikkert en god del triks.. Disse turboene har det vært mulig å hente ut 350 hester fra, kanskje en tanke mer. Men, om en slik turbo hadde blitt montert i NoShoes ct20b-rekord MR2 (i USA i det minste) som produserte 225-230hk på hjulene med ct20b, så hadde det vært utrolig interessant å se hva en av de britiske hybridturboene hadde klart å produsere i denne bilen. Motoren i denne var jo bygget for mye høyere effekt og det aller meste var byttet for å sikre best mulig flyt på turtall.. motoren var jo egentlig bygget for å håndtere en mye større turbo enn en ct20b så det er på ingen måte noen lett oppgave å hente så mye hester fra en så liten turbo, det er rett og slett urealistisk med mindre du har et sinnsykt budsjett :D

 #131850  av CelicaTurbo
 
cs2451 skrev:
TheStig skrev:de snakker mye om ct27 turboen i england... Noen erfaring med den ?
http://www.atsracing.net/CT27.htm
der kom jo link til firmaet jeg ikke husket ja :D

 #131853  av cs2451
 
jepp. raskt ute jeg :D