TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • Motorbytte/overhale MR2 2000 modell

  • Teknisk diskusjon / spørsmÃ¥l rundt MR2
Teknisk diskusjon / spørsmål rundt MR2
 #223356  av jethy
 
Hei alle fingernemme! Forstår at mange har erfaringer med å mekke litt selv. Jeg må foreta meg noe pga rådebank i min 2000 modell gått 94'. Noen spørsmål angående dette:
  • - Ã… ta ut motor: Rent praktisk. Kan dette gjøres pÃ¥ et garasjegulv eller vil jeg ha problemer med Ã¥ løfte bilen høyt nok? Erfaringer?

    - Overhale/kontra bytte: Mange ulike synspunkter der. Man vet ikke hva man får osv.. Komplett blokk + deler koster kr 26.000 hos Toyota. Brukt motor fra Sverige koster ca kr 21.000. Hva er nå best?

    - Trange oljekanaler: 2000 modellen har problemer her. Hvis man bytter hvilke modeller skal man velge og er dette uproblematisk. (Annen modell gir andre problemer når alt skal passe sammen).

    - Motor fra utland: Ser det finnes motorer på eBay fra England. Vil disse passe eller er det forskjeller på motor pga ratt på motsatt side (ikke le, en vet jo ikke).
Takk for alle tilbakemeldinger!

 #223372  av celicat23
 
Du har fått med deg at toyota har utvidet garantien på disse motorene?

 #223386  av jethy
 
Ja, men bilen er i april 7 år gammel så dette er vel litt sent nå!

 #223420  av Andy_Celica
 
jethy skrev:Ja, men bilen er i april 7 år gammel så dette er vel litt sent nå!
garantien er 7 år eller 180 000 km da :D

 #223427  av celicat23
 
Andy_Celica skrev:
jethy skrev:Ja, men bilen er i april 7 år gammel så dette er vel litt sent nå!
garantien er 7 år eller 180 000 km da :D
Doh! Det visste jeg jo, men hadde en brainfart her før jeg svarte i stad :)

 #223710  av jan-erik
 
Skal begynne med samme jobben med min. Turbo'en tok nok kvelden på min motor, og har derfor planer om å forsterke motor en eller annen gang. Blir nå å sette inn en brukt motor, for så å overhale den jeg har nå senere med versting deler så det tåler juling.

Brukt motor kan du sjekke med Markus (MR2turbo) om. Må nesten høre med han hva han skal ha, men kan vel sikkert ordne det litt billigere enn den prisen du fikk fra Sverige tror jeg.

Men om det hadde vært bedre å overhalt den du har kan jo være, men skal ikke uttale meg om det da jeg har en annen plan med mitt prosjekt. Spørs jo også hvor god tid du har.

Om du får den ut på garasjegulvet vet jeg ikke. Jeg skal nå ha min på løftebukk. Godt utstyr er halve jobben ikke sant.

Jeg begynner med mitt prosjekt i slutten av mars, så om du har tid til å vente så lenge kan du jo følge med i en prosjekttråd da.

 #223729  av jethy
 
Takk for gode tilbakemeldinger alle sammen!

Får kanskje ty til løftebukk jeg også da. Har tilgang til dette, men det krever at jeg ikke blir stående fast (verksted i daglig drift). Har planer om å starte en gang i april, så kanskje jeg får med meg noen tips på veien fra deg Jan-Erik. Jeg følger med!

Jens :)

 #223938  av ArildM
 
Litt off topic:

Satt og kikka på motorene fra Monkeywrench og kom til å tenke på om det er ingen som har satt motor i fra MRS/Mk3 inn i Aw11/Mk1?

Vet ikke hvordan disse motorene er kontra 4AGE motorene, men ser jo ut som om det er mye å hente i fra disse når de er "done right".

Synspunkter?

 #224380  av Ottar
 
jeg trudde det var 5 år garanti på motorblokka på mk3???

 #224401  av csstian
 
Ottar skrev:jeg trudde det var 5 år garanti på motorblokka på mk3???
Det er utvidet til 7 år eller 180000 km.på 1zz og 3zz motorene

 #224536  av jethy
 
Som nevnt i annen tråd krever dette i følge forhandler at alle servicer er dokumentert. Det er det desverre ikke så da så...!

 #224548  av larsst185
 
det du bør gjøre om du skal gjøre dette selv er å dra på toyota å spørre etter pris på en shortblokk...

Hmm

 #224572  av turbokjell
 
Blokka du trenger er lik i celica mr2 å avensis fra år 2000ca. Sjekk litt norske høggere evt Drammenbilskade. Kan sjekke får deg hvis du vil. Pleier å handle litt derifra.

 #224638  av csstian
 
Men vær nu bare opps på at du ikke kjøper ei brukt blokk som har samme problemet med oljeførbruk