Side 1 av 2

Mest mulig skånsom motorvask

Legg innLagt inn:21 apr 2006 17:42
av VeilSide
Har tenkt å shine opp litt i motorrommet men har ingen erfaringer med dette fra før så er ikke helt sikker på hvordan jeg skal gripe det an. Har lest litt rundt om å bare spraye på avfetting så spyle etterpå og gjerne gjenta om resultatet ikke er bra nok. Nå har jeg faktisk ikke så alt for mye lyst til å spyle i motoren ettersom jeg (1) enda ikke har funnet fordeleren, (2) komme til dynamoen er lettere sagt en gjort, (3) jeg har 0 peil på å skru på motor pr dags dato og (4) jeg trenger bilen kjørbar innen de kommende dagene så jeg kan ikke risikere at den står på grunn av noen filleting jeg ikke greier fikse (ref punkt 3).

Er ikke redd for å bruke tid på å gjøre rent oppi der og funderer bare på svamp og eventuelt en kost med vann på. Noen synspunkter?

Legg innLagt inn:21 apr 2006 18:51
av GT_rider
Tja..jeg pleier ihvertfall å ta en bøtte med godt varmt vann, med vaskemiddel oppi, og ei skikkelig fille, og rett og slett vaske over motoren, og resten av komponentene som befinner seg under huven..tar litt tid, men blir nå reint.:)
Er også litt skeptisk til den der avfett, og spyl etterpå metoden..

Legg innLagt inn:21 apr 2006 20:30
av VeilSide
Har holdt på litt i dag slik du sier GT_rider. At det tar tid kan jeg skrive under på (iallefall når en finner deler som kan bonest litt opp i samme slengen). jeg kan kanskje ta noen bilder etterhvert for å vise at vann og fille kombinert med tolmodighet kan bli bra det også :P

Legg innLagt inn:21 apr 2006 22:39
av Larsen
Bruk withesprit, pleier å fungere godt. Også legg på no plastikfornyer på den svarte plastikken.

Legg innLagt inn:21 apr 2006 22:44
av VeilSide
Tror faktisk ikke jeg trenger plastfornyer. Selv om bilen er en 96-modell som har gått 155k så er fremdeles alle plastkomponentene meget fine og sorte. Men endel småting trenger nok lakk (som f.eks panserlåsen).

Legg innLagt inn:21 apr 2006 23:00
av lexusmann
1 liter white spirit blandet med 1/2 liter motorvask(fås på bensinstasjon) funker veldig bra...bare spray på og deretter gyv løs med høyttrykkspylern...

Legg innLagt inn:21 apr 2006 23:05
av VeilSide
Ref punkt 1, 2, 3 og 4 i min første tråd :lol:

Men jeg tar det alt manuelt. Tar kanskje litt lengre tid enn nødvendig men det blir iallefall skikkelig pent :D

Legg innLagt inn:22 apr 2006 01:02
av GT_rider
støtter den..;) Med så mye elektronikk som er under huven på nyere biler, såer det best å være på den sikre siden mener nå jeg.. :) Kanskje det er jeg som er litt for forsiktig av meg? :oops:

Re: Mest mulig skånsom motorvask

Legg innLagt inn:22 apr 2006 02:37
av erling
VeilSide skrev:(1) enda ikke har funnet fordeleren
Ikke let deg ihjel etter den da. :D 1jz har "coil on plug", fordelerløs tenning med en coil pr sylinder

Re: Mest mulig skånsom motorvask

Legg innLagt inn:22 apr 2006 08:45
av VeilSide
erling skrev:
VeilSide skrev:(1) enda ikke har funnet fordeleren
Ikke let deg ihjel etter den da. :D 1jz har "coil on plug", fordelerløs tenning med en coil pr sylinder
:lol: :lol: :lol:

Derfor jeg skrev punkt (3)

Legg innLagt inn:22 apr 2006 09:41
av chris
Har aldri likt høyttrykksspyler oppi motoren.. så jeg tar meg normalt litt tid og bruker avfetting og såpevann.. og bare bruker svamp, gulvbørste og filler. Blir i hvert fall greit nok det som er synlig :)

Legg innLagt inn:22 apr 2006 11:08
av VeilSide
Tok litt bilder i dag (linker til større version av bildene)

Slikt som dette så det ut før jeg starta :
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1034.JPG

Høyre side holdt jeg på med litt i går :
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1035.JPG

Venstre side før jeg begynnte i dag :
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1036.JPG

Motoren før småvask (kun toppen)
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1037.JPG

Ferdig for dagen da ryggen min ikke likte å stå bøyd :
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1039.JPG

Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1040.JPG

Etterpå på venstre siden :
Bilde
http://www.raceinfo.no/temp/HPIM1041.JPG

Dette var kun med vann og klut. Hadde ikke tid til noe alvorlig i dag men skal finne frem litt tynner og noe til å gjøre det litt sortere med (ja var kanskje litt mere matt en jeg trodde). Tok det bare kjapt ettersom jeg skal ut å se på Rally Stavanger og så hive på rødskilter senere i kveld og råne litt ;)

Legg innLagt inn:22 apr 2006 13:16
av FireWalk
Dere må ikke en gang TENKE på å bruke høytrykkspyler nedi motoren! vannet trenger seg igjennom pakninger og kommer inn steder hvor det ikke er ment å være.

Spyler du oppi motor-rommet kan du få vann nedi tennplugghullene og da får du ikke engang start på bilen om det fyller seg opp her..

Ellers er det jo diverse sensorer og givere som kan begynne å fjuske dersom de blir dynket i vann.. dynamoen trenger ikke være like glad i vann alltid, og spesielt ikke fordeleren..

Skal man på død og liv vaske bør man dekke til fordeleren i plastikk før man begynner, samme med sensitive givere... man bør også bruke trykkluft å blåse tørt tennpluggbrønnene etterpå og..

Men litt vaskevann og ei fille gjør ofte nytten! man ser jo bare motoren ovenifra uansett, og det er fort gjort å gå over og pusse litt :)

Legg innLagt inn:22 apr 2006 13:43
av celicat23
Alle bilene jeg har hatt, har fått samme behandling: opp med panseret, spraye på avfettning, la den virke en stund, IKKE spyle den av men heller begynne å vaske med såpe og svamp mens avfettninga ligger på, spyle av med hageslange (ikke høytrykk!!), og så litt autoglym bumper care for å få alt sort og fint.

Eneste bilene jeg har hatt som har fått noen "problem" var en 97/98 toyota celica og carina e'n. De gikk som en dass og trengte 14.000 omdreininger i 3 gir for å nå 90km/t i slakk bakke. Var vel vann som la seg i pluggene (?). For å løse problemet, så lot jeg bare bilen stå på tomgang med panseret oppe en liten stund. Vips, så var alt fint.

Yaris'en skriker og uler i noen reimer etter en motorvask, men det er det hele der.

TT'n har ikke fått motorvask enda, da en kompis av meg endte med en bøyd råde etter at han hadde vaska motoren på bilen til dama (vann hadde kommet inn i den). Skal ha min gjennom EU kontroll først, så skal jeg se om jeg klarer å fylle den med vann også. Jævla forbanna tyskere som ikke klarer å lage bil som tåler vann engang... "Ubermench" my ass.

Og det å drive og poste bilder av chaser'en din er rett og slett slemt mot oss som har gått å sikla på en slik i flere år!!! :-)))

Legg innLagt inn:22 apr 2006 17:01
av daniel
eg bruker bare vanlige våtservietter som brukes inne i bilen.. fingerer veldi bra... hvis du tar det jevnlig, så holder det seg veldi bra..