Side 1 av 2

Pass dere for biltilsynet, Nå tar de i bruk gestapo metoder!

Legg innLagt inn:20 des 2005 22:51
av FireWalk
sjekk linken,er det slik biltrangsynet skal holde på framover kan det spørres om dette er riktig ressursbruk?

http://www.bilforumet.net/showthread.php?t=97869

EDIT: skal gjør det litt enklere for de som ikke gidder lese der..
Et par individer i den posten der har opplevd at de har lagt ut bilen sin for salg på f.eks autodb.no hvor de også har nevnt motorbytte/effektøkning i informasjonen. Alternativt at de har lagt ut en "prosjekt-tråd" eller egen webside for bilen sin, hvorpå biltilsynet så har gått inn og snoket.

En stund etterpå har de mottatt brev fra BILTILSYNET om at de har kommet over annonsen og deretter skal ha godkjenning før ev. skilting,altså mangellapp på bilen for å legge den ut for salg!

En måtte levere inn skiltene og fikk beskjed om å komme å vise bilen. For oss med MR2er som jo er importert, si i 2002 vil dette bety voldsomme summer i omregistreringsavgift for effektøkning. Spesielt for de som har konventert fra GTI til TURBO motor.

Fy flate for en fin jobb dem har de som sitte og surfer på internett for å finne syndere,og deretter blakke dem for avgiftspenger,moms på deler og papirer som skal til for godkjenning++

E jo mye bedre bruk av ressurser det enn å hjelpe meg som sto i 3 kvarter i kø der nede idag for å bestille nokke stakkars skilt!!

Hårreisende...

Kanskje en tankevekker for de av oss som trimmer bilene sine? Man vet aldri når BT går inn på forumet her og finner ut at nettopp DIN bil er trimmet, og du må betale 80-90.000 kr for effektøkning..

Legg innLagt inn:20 des 2005 22:55
av Fantare
Åh herregud, er det virkelig mulig!! :shock: :shock:

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:11
av sleeper
den siste sovjetstat!?!?!?!? :evil:

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:13
av erling
Er ikke noe nytt dessverre. Kjenner en som opplevde dette for noen år siden. Best å passe på. :?

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:24
av FireFox
Norge er et fattig land :evil:

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:25
av henningl
Noe grunn til å passe seg er det nok..

Men om dere leser tråden nærmere, og da spesielt brevet vedkommende fikk, så kan det vel igrunn virke som om vedkommende ikke akkurat er noe offer, og han får faktisk en grei mulighet til å rydde opp.

Jeg kan summere opp kort:

Biltilsynet opplyser om at bilen hans er registrert med en B20 wankel-motor, og oppgitt effekt 148 hester ved registrering.

Biltilsynet påpeker at denne motoren har 276 hester fra fabrikk.

Biltilsynet ser også at han skryter på seg 400 hester.

Han får da valget mellom å betale avgift for de 400 hestene (minus de 148 hestene han har betalt for før), eller å bevise at bilen ikke yter mer enn 276 hester med bremsepapirer, og betale for den avgiften.

Saken her er igrunn ikke at bilen er trimmet, saken er at bilen ble tatt inn i landet og registrert under falsk grunnlag med oppgitte 148 hester i motor.

Hadde han registrert bilen lovlig i utgangspunktet hadde han bare trengt å få benket bilen til ~276 hester og forevist resultatet til biltilsynet, og sluppet med det.

Så sorry mack, om man lurer en cosmo inn i landet billig ved å påstå at den har 140 hester så får man bare ta straffen når den kommer er min mening.

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:32
av Andreazz
Jeg har NAF bremsepapier som viser 237hk liggende sammens med vognkortet, sånn i tilfellet de skulle bli i tvil :)

Legg innLagt inn:20 des 2005 23:37
av nlight
Hvorfor skal man bestandig prøve å lure staten? Selv om avgiftene er litt stramme, så er det jo svindel egentlig når man trimmer importbil uten å "gjøre opp".
Og det at "de har lite å gjøre" er vel litt vel gammel? Hvem kan si at de aldri gjør annet enn jobbting når de sitter på jobben forran en pc? Før eller siden så vil jo rette/feil person komme over slike annonser/forumtråder og da er det vel ikke så rart at han sjekker opp bilen i registrene de har.
Jo større man er i kjeften jo lettere er det jo for at feil instans for vite om det. Skal jo ikke mer enn en sjalu kompis tipser tollvesenet om at du har trimma importbilen din.

Legg innLagt inn:21 des 2005 00:23
av Master
Pass deg ellers får du brev ang. den Lancer Dieselen din på 68 skrytehester ;)

Legg innLagt inn:21 des 2005 00:37
av FireWalk
nlight skrev:Hvorfor skal man bestandig prøve å lure staten? Selv om avgiftene er litt stramme, så er det jo svindel egentlig når man trimmer importbil uten å "gjøre opp".
Og det at "de har lite å gjøre" er vel litt vel gammel? Hvem kan si at de aldri gjør annet enn jobbting når de sitter på jobben forran en pc? Før eller siden så vil jo rette/feil person komme over slike annonser/forumtråder og da er det vel ikke så rart at han sjekker opp bilen i registrene de har.
Jo større man er i kjeften jo lettere er det jo for at feil instans for vite om det. Skal jo ikke mer enn en sjalu kompis tipser tollvesenet om at du har trimma importbilen din.
Personlig så benytter jeg enhver anledning til å lure staten nettopp fordi staten benytter en hver anledning for å lure meg.. gjennom snikinføringer av nye lure skatter og avgifter som aldri burde eksistert i utgangspunktet.. hvor mye av min lønn som egentlig er igjen når alle skatter og avgifter, bompenger, moms osv er betalt er jaggu ikke mye..

Og dette med at de "ikke gjør så mye" på biltilsynet er jo et gammelt og kjent utsagn, dog ikke uten grunn. hver eneste gang jeg har vært der har der vært laaange køer, og kun 1 av 8 "terminaler" er betjent.. flere ganger har jeg sett at de som jobber der forlater posten sin og står og prater med andre kolegaer om hverdagslige ting mens de drikker kaffe og ler og koser seg, mens køen vokser seg større og større.

Unødvendig at folk skal stå å vente i 3 timer! Og å forsøke å ringe dem er temmelig meningsløst, de er så ivrige etter å legge på at man knapt får stilt spørsmålet sitt før linjen blir lagt død.. Så da syntes jeg det er rart at de har ressuser til å tråle internet etter trimmede biler?


Ang denne spesielle tråden:

Henningl har rett i at denne fyren er offer for sin egen dumskap, men om dere leser lenger ned så ser dere at det er andre folk i tilsvarende situasjon som mange her inne som har modifisert bilene sine som har blitt offer for biltilsynets internet surfing... så det er ikke noe engangstilfelle vi snakker om her.. desverre..

Legg innLagt inn:21 des 2005 01:22
av mr.two
nlight skrev:Hvorfor skal man bestandig prøve å lure staten? Selv om avgiftene er litt stramme, så er det jo svindel egentlig når man trimmer importbil uten å "gjøre opp".
Og det at "de har lite å gjøre" er vel litt vel gammel? Hvem kan si at de aldri gjør annet enn jobbting når de sitter på jobben forran en pc? Før eller siden så vil jo rette/feil person komme over slike annonser/forumtråder og da er det vel ikke så rart at han sjekker opp bilen i registrene de har.
Jo større man er i kjeften jo lettere er det jo for at feil instans for vite om det. Skal jo ikke mer enn en sjalu kompis tipser tollvesenet om at du har trimma importbilen din.
Det er jo ikke snakk om " jeg kjeder meg" surfing. Dette er noe de gjør helt bevisst, fordi de vet at det er uendelig mange modifiserte biler i Norge, og de trenger noen ekstra kroner i kassen for å spare til fremtidige generasjoner..

Legg innLagt inn:21 des 2005 01:57
av jumbo
For å være ærlig, synes jeg dere må være bra naive for å tro biltilsynet ikke skulle reagere når dem kommer over info som med all tydelighet tilsier at en bil er trimmet utover det som vognkortet tilsier.

Synes faktisk det er merkelig at folk tør å oppgi/skryte av ytelser og tall i både øst og vest jeg, sjansene er jo nettopp der for at "feil" folk får øye på denne informasjonen og dermed starter trøbbel.

Legg innLagt inn:21 des 2005 09:28
av The Doctor
Kan jo være en som har vært skikkelig dickhead å kanskje informert biltilsynet om denne bilen.... At folk sladrer da om at bilene er trimma, bytta motor osv... Alltid noen sjalue som kan finne på dumme ting......

Legg innLagt inn:21 des 2005 13:35
av henningl
Tipsing er et alternativ ja.. Det er heller ikke så veeldig vanskelig å skrive et brev selv og la det se ut som om det kommer fra biltilsynet. Kan ha mye morro med "kompiser" slik.


Når det gjelder denne spesifikke saken synes jeg igrunn biltilsynet er svært snille med vedkommende. Bilen er tatt inn i landet på falskt grunnlag. Det er faktisk snakk om dokument-falsk, noe som er straffbart. At de bemerker at han skryter på seg enda flere hester er jo sant, men han får alle muligheter til å bevise at bilen bare yter orginal effekt.

Her har mannen gjort noe helt klart kriminellt, og så sier BT "Om du bare viser for oss at effekten er den orginale så er vi villige til å glemme saken og du slipper unna tiltale, du må bare betale det du skulle betalt i utgangspunktet når bilen ble tatt inn til landet"


Dersom denne bilen hadde vært tatt inn i landet på riktig grunnlag hadde han neppe fått brevet i det hele tatt. Om han alikevel hadde fått brevet ville det bare bli krevd at han viste frem bremsepapirer som beviser at bilen er innenfor godkjent effekt. På en turbomotor er det en forholdsvis smal sak å få slike papirer, da turbotrykk er som kjent justerbart, også nedover.

Selv har jeg en bil som lader nesten det dobbelte i trykk som orginalt, men det er gjort med et knappetrykk å få ladetrykket ned til 50% av orginalt, og da burde eventuell effekt-måling være greit.

Legg innLagt inn:21 des 2005 15:43
av FireWalk
Denne karen var ganske heldig ja. Idioti å trikse slik med papirene når man importerer, men jeg tenker mer på vanlige folk som vi som er her inne på forumet f-eks, som like gjerne kunne havna i samme knipe om vi la ut en bil for salg...

Personlig kommer jeg alltid til å skjule skilt nr og lignende informasjon som kan identifisere meg når jeg legger ut bilder og informasjon om bilen heretter..

Har man en Orginal MR2-TURBO så er det vel ikke det helt store om man blir tauet inn til biltilsynet for kontroll, da kan man jo bare ha et forhåndsprogramert program som setter ned ladetrykk slik at man har ca orginal effekt...

Da er det vel værre med de som har orginal MR2 GTI med Turbo motor skulle en tro ?...