TS-ogn

Toyota Sportscar - Owners Group Norway 

  • Dårlige vestlandsveier tar livet av bilen min!!!

  • Generell diskusjon / "off topic" emner, media, annonser på Finn.no, video fra YouTube osv
Generell diskusjon / "off topic" emner, media, annonser på Finn.no, video fra YouTube osv

 #173968  av memo
 
FireWalk skrev: leste for en tid siden om en som kjørte nedi et kummelokk der lokket var fjernet... Han ødela hele bilen.. men han fikk ikke erstattning!
så lenge de ikke har blitt gjort oppmerksom på hullet tidligere, og hatt såså lang tid på å fikse det, får man ikke erstatning.. er noen regler som gjelder der.

 #173979  av celica4ever
 
memo skrev:
FireWalk skrev: leste for en tid siden om en som kjørte nedi et kummelokk der lokket var fjernet... Han ødela hele bilen.. men han fikk ikke erstattning!
så lenge de ikke har blitt gjort oppmerksom på hullet tidligere, og hatt såså lang tid på å fikse det, får man ikke erstatning.. er noen regler som gjelder der.
Så skal vi bare holde kjeft ??Veiene er helt for jævlig, det er ikke morro og kjøre bil når det er fullt av hull i veinene

 #173989  av memo
 
celica4ever skrev:
memo skrev:
FireWalk skrev: leste for en tid siden om en som kjørte nedi et kummelokk der lokket var fjernet... Han ødela hele bilen.. men han fikk ikke erstattning!
så lenge de ikke har blitt gjort oppmerksom på hullet tidligere, og hatt såså lang tid på å fikse det, får man ikke erstatning.. er noen regler som gjelder der.
Så skal vi bare holde kjeft ??Veiene er helt for jævlig, det er ikke morro og kjøre bil når det er fullt av hull i veinene
ehm.. har jeg sagt noe om å holde kjeft? sier bare hvordan reglene er, og hva han kan forvente.

 #174001  av sleeper
 
så lenge de VET om akkurat det hullet du kjører i og de har hatt rimelig med tid til og utbedre problemet eller og merke hullet, så skal de betale skader på bilen! (problemet er vel og kunne bevise at de viste om problemet!)

 #174005  av SMT
 
må bare si,som noen av de andre, det er ikke bare vestlandet som har dårlige veier :!:

her oppe i nord er det stortsett bare hullet,og og ellers forferdelige veier...

 #174049  av cameleon
 
Trist dette med bilen din Eirik :? Og selvfølgelig alle andre som opplever, har opplevd, og kommer til å oppleve å få bilene sine ødelagt på grunn av dette :?
Det som er synd i hele denne situasjonen er jo at vi bilister blir lovet nyere og bedre veier som vi aldri får. Sitter bare å tenker på hvor mye penger vi bruker hvert eneste år på dette og hvor mye penger staten trekker inn på akkurat dette.

Er som svenskene har sagt. Den siste kommuniststat. Og det er vel så rett som det går an å få det :?

 #174082  av Lilli
 
Ja når en tenker på hvor mye penger staten har i "inntekt" på biler og bilbruk er det egentlig en skam at det brukes så lite middler på utbedring av veier...

Synd ikke f.eks forsikringsselskapene engasjerer seg mer i vei-standaren.

Ble selv litt overrasket da jeg hørte at mine svenske venner kalte norge for den siste kommuniststaten, men det gjør de faktisk!

 #174102  av chris
 
Dessverre har nok memo rett i dette tilfellet. Men det er bare å stå på! Veiene i dette landet stinker. Til og med E6 er helt jævlig.. inn mot Trondheim er E6 slitt nesten helt ned til grusen.. må da være trafikkfarlig med så dype spor og hull på en 6 felts innfartsåre ?

 #174131  av Apsis
 
Virker ikke som om økte utgifter fra trafikkskadde/-drepte etter ulykker som har med veistandard å gjøre blir tatt med i regnestykket. Jeg er klar over at bedre veistandard ikke betyr slutt på ulykker, men det kunne vært med å hjelpe. Mener også at hvis bedre vei kunne reddet bare et eneste liv ville det vært en god investering.
Bilavgifter, bensinavgifter og bøter er alle sterkt overdrevet i Norge, uten at vi som sjåfører får noe godt ut av det.

Uansett, drit kjipt med bilen din FireWalk!

 #174140  av FireWalk
 
Siden det tydeligvis ikke var så mange som leste den linken jeg la inn så paster jeg inn de viktigste sammendragene her fra teksten her. Og dette er noe ALLE bør lese! for dette er informasjon alle bør være klar over!

QUOTE:

Holmgang 19.4

Samferdselspolitikk etter ”Strutseprinsippet”?

Status:

Norge er et U-land når det gjelder veiutbygning. Norge har 21 mil med motorvei, mens Sverige har 160 mil. Den lille staten Montana i USA med 890.000 innbyggere har også 160 mil motorvei. De bygger motorvei fordi man i USA regner at hver investert dollar gir seks dollar tilbake etter 30 år.

Opplagte prosjekter som ville vært lønnsomme for samfunnet etter få år blir ikke gjennomført fordi norske politikere bruker bilen som melkeku og ellers fører en strutsepolitikk ved å nekte å innse at veiutbygning er lønnsomt og hensiktsmessig både med tanke på miljø og trafikksikkerhet. Eksempler på dette er bygging av en ny Haukelivei mellom vest- og østnorge, som vil vært samfunnsmessig inntjent ved reduserte transportkostnader etter få år og utbygninger av de mest trafikerte stamveiene til motorvei standard som ville vært innspart etter omtrent 10-15 år bare gjennom reduserte ulykkeskostnader. Det har den nye E-18 i Vestfold vist.


Bilaksjonen.no har gjort beregninger som viser at man kan hente en samfunnsmessig gevinst på minst 62 mrd ved å forbedre stamveinettet. Linjegods har beregnet at køkaoset rundt Oslo gir en ekstrakostnader per bil og per år på 100’. En utbygning av stamveinettet er så lønnsom for samfunet at det nærmest er ufattelig at polikerne ikke løper ut med spader selv og begynner å grave.


Når oljerikdommen ble funnet ble det sagt at man skulle satse på samferdsel og infrastruktur. Det har dessverre ikke skjedd og i dag er veistandarden i Norge en nasjonal skandale og tragedie for de mange som rammes av trafikkulykker som kunne vært unngått med bedre og sikrere veier.


I dag henter staten inn rundt 60-70 mrd i skatter og avgifter knyttet til bilhold. Rundt 12 mrd brukes til veivedlikehold og utbygning. Hvor stor del av dette beløpet som gir veier med bedre sikkerhet og kapasitet er uklart. I dag har 95% av stamveinettet ikke fullgod standard.


Det er beregnet at det vil koste minst 300 mrd å ta igjen det forsømte når det gjelder veibygging og få veinettet opp på et nivå som er hensiktsmessig for samfunnet i henhold til NTP (Nasjonal Transport Plan).


Bompenger:

Gjennom de siste tyve årene har staten økt skattleggingen av bilistene gjennom et stadig økende antall bomstasjoner uten at det er blitt bygget flere og bedre veier totalt sett i Norge. Dette skyldes at staten i samme periode har redusert overføringene over statsbudsjettet fra 8% til 3,2% og trafikken samtdig har økt med rundt 30%


Tragisk nok sløses det bort store beløp på å sette opp bomstasjonene og holde disse i drift. Dette er penger som kunne vært brukt til veibygging. Bilaksjonen.no har sett på endel av de aktive bomselskapene i Norge i dag. Det er svært mange eksempler på at lokale politikere har skaffet seg godt betalte leder- og styreverv i bomselskapene etter at de har overbevist lokalsamfunnet om at bompenger er den eneste veien å gå for å få bygd ut en vei eller annet prosjekt. Denne uryddige sammenblandingen av offentlige og private interesser er svært uheldig.


Bompengeselskapene har på toppen av det hele startet en egen interesseorganisasjon for å beskytte sine egne interesser. Denne organisasjonen og bomselskapene nekter staten, gjennom Vegdirektoratet, innsyn i sine regnskaper. I praksis pågår det altså en maktkamp mellom staten og halvprivate selskaper som har fått lov til å innkreve en skatt på vegne av staten.


De sosiale konsekvensene av bompengeskattene er også et alvorlig element som gjerne ”glemmes” når politikerne skal skvise enda flere tusenlapper i skatt fra bilistene. I dag er det tilfeldigheter som om man bor på den ene eller andre siden av en bomstasjon og avstand til barnehage og butikk, som avgjør om en ellers lik familie i Norge må betale eksempelvis 80.000 eller 130.000 kroner i total skatt. Hele det norske skattesystemet undergraves og gjøres til et gigantlotteri ved de vannvittige bomskattene og tilfeldige bilavgifter generelt.


I praksis er det i dag i ferd med å bli et klasseskille i Norge når det gjelder å komme seg rundt i lokalmiljøet og landet generelt. En familie kan besøke bestemor uten større kostnader enn noen liter bensin, mens en annen familie må bli hjemme fordi de ikke kan ta seg råd til å betale bomskatten tilfeldigheter tilsier det skal koste å være sosial sammen med bestemor. Fri ferdsel i eget land er en menneskerett – denne retten undergraves i Norge i dag.


Nasjonale prioriteringer blir skjøvet til side og utsettes ved at lokale bomselskaper får raskere penger av staten, dersom en stor del av finansieringen skaffes gjennom bompenger. Dermed skyves andre viktigere prosjekter nedover på prioriteringslisten i NTP. Denne praksisen bekrefter Navarsete nylig i et brev til Hordaland fylkeskommune. Dette fører til at et stort antall mennesker kommer til å bli drept på E-18, E-6 og andre trafikerte veier i Norge de neste årene. Denne og foregående regjeringer motarbeider i praksis ”nullvisjonen” som et samlet samferdsels-Norge står bak.


Pengebidraget fra staten i bomskattfinansierte prosjekter er også stadig synkende. Det er ingen grunn til å tro at det ikke i fremtiden blir helt vanlig at nye veier fullstendig vil bli finansiert ved bruk av bomstasjoner om trenden vi ser i dag fortsetter.


I sum kan vi fastslå at det ikke blir behov for 50, 100 eller 150 bomstasjoner om utviklingen fortsetter og veibyggingen skal forseres slik behovet tilsier. Det er mer trolig at det må settes opp i størrelsesorden 4-600 bomstasjoner om man skal ta igjen noe av det som er forsømt de siste 30 årene, ved bruk av bomstasjoner som finansieringskilde.


Dette vil de koste samfunnet mange milliarder i året å administrere og vil innebære start- og stoppkjøring langs svært mange av de norske veiene. En slik utvikling er en vannvittig sløsing med penger og fremfor alt et symbol på en samferdselspolitikk uten styring.


Stopp galskapen nå!

 #174141  av TRD
 
Helt enig! :twisted:
Bilen min rister i stykker den oxo. :oops:

 #175490  av Fredrik
 
http://pub.tv2.no/nettavisen/bil/article644171.ece

Vegdirektoratet har regnet ut at det vil koste 600(!!!)milliarder for å få stamveiene og de øvrige riksveinettene i fullgod stand.. Å med dagens bevilgningsnivå vil det hele ta 70 år!
Disse beregningene er for øvrig uten fylkesveiene..

Helt sykt at det går an!

 #175491  av Goose
 
En ting er sikkert, så lenge folk stemmer på rød-grønne så kan di bare drømme og da mener jeg drømme hart om mer penger til noe som helst.

Det de kan være sikker på er økte avgifter, rentene og mer bomstasjoner.

Jeg lurer på en ting. Finner ut om alle pengene som er betalt i bomene går til veiene eller om staten horer til seg for å bruke på andre ting?
Hvis de horer til seg, hva med å samle en gjeng med advokater, og ta en folk mot staten søksmål fordi penge vi betaler i bommen ikke går til drift av bomer og resten til veiene men de blir jo brukt til andre ting? Det må jo være genial sak eller hva?

 #175496  av Fredrik
 
Er det ikke en kjent sak at minimalt av bompenger og veiavgift går tilbake til vedlikehold og nye veier?

 #175542  av FireWalk
 
Det er jo en stor del av problemet. At pengene vi betaler i "bomstasjonene" går til drifting av bomstasjonen i form av lønn til de ansatte, heftig lønn til styret og sjefene osv. Det er et pengesluk uten like!

Skandaløst å kaste vekk så mye penger rett i lomma på griske byrokrater istedetfor å bruke pengene på VEI i utgangspunktet.

Bare den bomstasjonen nedenfor her jeg bor har ca 10.000.000 kr i året i "driftsutgifter". Lønninger til de ansatte, firmabil til sjefen sjøl, styret osv.

Bomstasjonen har stått i 22 år, dvs at man da røft regnet kan si at den bomstasjonen har kostet 220.000.000 kroner. Nesten like mye som prosjektet i sin tid kostet å bygge. Det sier jo litt.. Man kan bygge ganske mye vei for 220.000.000 kroner. Og det er jo bare EN bomstasjon!!! :shock: bortkastede penger...